Krzesiński Park Krajobrazowy Pd rekonesans 18.07.2020 chlad

Do Wiedźmina oraz w poszukiwaniu Szydłowskich Okopów, pomnika Zenona Chłąda czy krzyża nad Odrą w Kosarzynie. W tych okolicach wybudowano  w okresie Wielkiej Wojny Północnejw (pocz. XVII w.) most na Odrze. Trzeba tu wrócić by dotrzeć do tych miejsc!!

wiedz1 w2 w2 szyd ekip zyt zyt

 

 

Szydłów


 

Krzesiński Park Krajobrazowy Pn

Przy dzisiejszym Polderze Krzesińskim, w zakolu Odry, naprzeciwko ujścia Nysy Łużyckiej, wśród krzaków i drzew dostrzegamy pozostałości po dawnym grodzie Szydłów (z niemieckiego Schiedlo).

Był to wczesnośredniowieczny gród broniący zachodnich granic państwa Polskiego. W XIII w. uzyskał status kasztelanii.  W latach 1232-1236 kasztelanem zamku z ramienia śląskiego księcia piastowskiego Henryka Brodatego był Peregryn Dzierżysław. 20 kwietnia 1249 roku Bolesław Rogatka, książę legnicki, podpisał z arcybiskupem Wilibrandem układ w sprawie oddania połowy Ziemi Lubuskiej wraz z Lubuszem w lenno w zamian za udzielenie pomocy zbrojnej w walce z bratem księciem wrocławskim Henrykiem. Pomocy żadnej książę nie otrzymał, ale Szydłów i Lubusz stracił.

Doskonałe położenie u zbiegu Odry i Nysy skutkowało wielokrotnym militarnym wykorzystywaniem Szydłowa. Z czasów wojny trzydziestoletniej znany jest incydent dotyczący bitwy rzecznej między mieszkańcami GubinaKrosna Odrzańskiego, która miała miejsce w 1629 roku. Związana była ona ze sporami dotyczącymi przebiegu granic. Także w okresie wojny trzydziestoletniej na południowym brzegu Odry, naprzeciwko Szydłowa, znajdował się szwedzki obóz warowny. Pierwsze fortyfikacje Szydłowa pojawiły się w okresie Wielkiej Wojny Północnej, kiedy to wojska saskie zaczęły wykorzystywać te miejsce jako przeprawę na Odrze. Już w 1700 roku przeszło tędy 5 saskich regimentów. W 1704 roku sasko-polska kawaleria rozbiła obóz w okolicach Łomów i przy tej okazji wniosła most na Odrze koło Szydłowa. Most ten został zabezpieczony ufortyfikowanym przedmościem. W 1709 roku to samo przedmoście zostało raz jeszcze wzmocnione i wykorzystane jako osłona dla przeprawy saskiej armii. Przy tej okazji król August II Mocny miał zdecydować o założeniu tam twierdzy.Ostatnie wieści o Szydłowie donoszą, że w 1910 roku zamieszkiwało ją jeszcze 34, a w 1939 roku 22 mieszkańców. Jednak okres II wojny światowej i coraz to liczniejsze powodzie, spowodowały jej całkowite wymarcie.

 

map1

 

 

 

 


Sakwiarstwo to nie hobby, to styl życia.