MRU Międzyrzecki Rejon Umocnień

Data: 11.10.2018              WT:****             AVS: 15,0 Uczestnicy: Artur M, Marian F, Ja

Trasa: Świebodzin - Kęszyca Leśna – Kaława - Nietoperek -  Lubrza - Wysoka - Boryszyn - Lubrza - Świebodzin

Tym razem uwagę poświęcam Kęszycy Leśnej - garnizonowi Sowiecjiej Armii stacjonującej w Polsce

kl1 kl3

Kęszyca Leśna powstała w 1936 roku jako kompleks koszarowy dla Wermachtu. Uroczyste otwarcie odbyło się w obecności wodza III Rzeszy - Adolfa Hitlera..W latach 1945 - 1956 stacjonował tu garnizon Wojska Polskiego, a następnie jednostka łączności Armii Czerwonej. W szczytowym okresie stacjonowało tu 3,5 tyś. żołnierzy.
5 maja 1993 roku z bocznicy kolejowej w Nietoperku odjechał ostatni transport żołnierzy sowieckich. Od lipca 1994 roku nadano miejscowości nazwę Kęszyca Leśna.




 

Jeziora Pszczewskie i Dolina Obry oraz MRU

Trasa: Zbąszyń - Pszczew - Międzyrzecz - Nietoperek - Lubrza - Mostki

Dystans: 87km

Nawierzchnia: Bruk, piachy, asfalt, szuter

MRU 2012

Uczestnicy: 6 osób (Iza J, Ewa i Andrzej K, Paweł K, Rysiu S, Wojtek)

Dystans: 147,27 km (91,51 mi)

Rzepin - Sulęcin - Bledzew - Skwierzyna (poligon) - Chycina - Kęszyca Leśna - Boryszyn - Sieniawa - Łagów - Toporów

W ostatni weekend wakacji wybieramy się starą paczką na trasę do Chyciny, by po drodze zwiedzić Międzyrzecki Rejon Umocnień. Niestety, rejestracja trasy została zakłócona, gdyż urządzenie GPS zostało niechcący wyłączone podczas przemieszczania się w trakcie inscenizacji działań II w. światowej. Zatem, wspólnie z Andrzejem, trasę sporządziliśmy manualnie w Google Map. Pierwsze i drugie zdjęcie mini galerii przedstawia mapę najtrudniejszego odcinka Pniewo - Boryszyn.  Początek leśnej ścieżki trudno wypatrzeć Spoko.  Tylko dla wytrwałych! W Boryszynie znajduje się początek trasy turystycznej MRU (także rowerowej!). W rocznice zakończenia II w.ś. odbywają się tu inscenizacje bitwy pancernej.

  1. Sulęcin - Lubniewice  Tuż za „Biedronką” kierujemy się przez osiedle bloków mieszkalnych (ul. Okopowa) na wschód, gdzie na wysokości ogródków działkowych zaczyna się węzeł szlaków turystycznych. Napoleońskim Brukiem podążamy zielonym szlakiem w stronę Lubniewic. Trasa  wiedzie w dół przez polodowcowe Uroczysko Lubniewsko wzdłuż wąwozu Czerwonego Potoku i dalej Jeziora Lubniewsko. To dziki porośnięty bukowym starodrzewiem, pagórkowaty i malowniczy zakątek  regionu, pełen jarów i wąwozów.
  2. Kursko W rejonie wsi, opodal wiaduktu kolejowego,  znajduje się  grupa warowna Schill nie połączona z głównym systemem obrony  o odporności, która całkowicie zabezpieczała ją przed ogniem polskiej artylerii. Podziemne korytarze można jeszcze zwiedzić indywidualnie. Długość trasy ok. 500m zakończona wąskim przesmykiem.

Z kolei obrotowy most (Kursko-Dąbie) mależał także do systemu obronnego MRU,  a 12 listopada 2011 roku grupa pasjonatów z Poznania dokonała jego udanego obrotu.

3. Skwierzyna Poligon na któryn corocznie w okolicach 1 września odbywa piknik militarny. Możemy tu zobaczyć ciężki sprzęt bojowy oraz podziwiać pasjonatów II w. ś. ubranych w oryginalne mundury żołnierzy wielu narodowości.

Natomiast część pierwsza utrwaliła się prawidłowo, więc zamieszczam ją poniżej


Data: 11.10.2018              WT:****             AVS: 15,0            Uczestnicy: Artur M, Marian F, Ja

Turyści nie wiedzą, gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą, gdzie będą. /P. Theroux/