Szarłatka Garbicz Torzym

Szarłatka

Najlepszy dojazd z Rzepina do Siedmiu Dębów i Szarłatki
Szarłatka to dawny folwark niemiecki należący kiedyś do właścicieli Garbicza.
Znajdują się tu pozostałości po zabudowaniach oraz ruiny dwóch leśniczówek.
Cyt:"Od drogi powiatowej Garbicz - Gądków Mały w prawo odchodzi stara aleja lipowa na końcu której była przedwojenna leśniczówka nazywana "Leśniczówka na Szarłatce" od znajdującego się dalej po drugiej stronie folwarku "Szarłatka" (przed wojną folwark nazywał się Charlottenfeld). Rośnie tam, uznany niedawno za pomnik przyrody, stary cypryśnik błotny. Leśniczy ze szkółki leśnej we wsi Bobrówko mówił mi, że z niego zaopatruje się w nasiona. Rosną tam też kasztany jadalne. Jednak największą atrakcją okolicy są pozostałości po lesie lipowym. Jest to ewenement na skalę europejską i moim zdaniem w pierwszej kolejności powinien zostać uznany za pomnik przyrody, a być może nawet wpisany na jakąś listę UNESCO. "

Zamieszczam starą mapę poniemiecką...


 

Rynna Jezior Torzymskich 21.05.2019 WT:****

 

sz1

mapa1 Rynna Jezior Torzymskich to ciąg o długości 10 km polodowcowych  ośmiu jezior leżących w obszarze Natura 2000.   Europejskie Obszary NATURA 2000 obejmują obszary chronione, których zadaniem jest zachowanie cennych siedlisk przyrodniczych oraz zapewnienie trwałości florze i faunie Europy. Ich celem jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona ekosystemu. Do wdrożenia zasad zobowiązane są wszystkie kraje UE.

g1 r sz 60 61 62 63 64 65 66 67 68

 

Piachami do Garbicza

Piachami z Lubina do Garbicza i dalej rynną Torzymską do Gądkowa Wielkiego. 

 Rynny Torzymskie Dystans: 58 km

Z Rzepina, starym traktem leśnym dojeżdżamy do Lubina, gdzie można zaobserwować budynek poniemieckiej szkoły z charakterystyczną wieżą z zegarem. Opodal znajduje się budynek wykonany z kamienia polnego kryjący mroczną tajemnicę. Na jego strychu popełniło samobójstwo siedem kobiet niemieckich, bojąc się gwałtów żołnierzy Krasnej Armii. Obelisk przy kościele informuje o tym fakcie. Do Boczowa prowadzi dobra droga asfaltowa, choć można tam dotrzeć drogą leśną (często podmokłą). W Garbiczu po II wojnie światowej majątek ziemski został znacjonalizowany. Początkowo PGR w Garbiczu podlegał Inspektoratowi w Rzepinie, a następnie Kombinatowi w Cybince. W latach 80. XX wieku wchodził w skład PGR w Boczowie. Od końca lat 90. XX wieku pałac wraz z parkiem znajduje się w rękach prywatnych.

Od Garbicza do Torzymia ciągnie się obszar Rynny Jezior Torzymskich, który znalazł się na tzw. "Shadow List 2010"przeszedł pomyślnie wszelkie naukowe rekomendacje i konsultacje, lecz nie został wysłany 30 października 2009 do Komisji Europejskiej. Został "wycięty" z listy w ostatniej chwili przez Radę Ministrów. Przyczyny nie są podane.

Wzdłuż jezior: Garbicz  (Wielicko, Wielkie), Jasne, Ciemne prowadzi ścieżka idealna dla jazdy rowerem. Szkoda, że obszar nie jest chroniony i nie został dołączony do projektu "Natura 2000".

Siedem dębów

Dystans: 52,3 km

Do Szarłatki najlepiej dojechać od strony Mierczan. Na łuku szosy skręcamy w wiejską drogę na Pn. Po ok. 3 km, przy wyjeździe z lasu, docieramy do krzyżówki. Prosto – aleja dębowa, w lewo – aleja jesionowa, a dalej Szarłatka i Garbicz. Celem urozmaicenia trasy skręcamy tuż za Szarłatką w aleję lipową, na końcu której znajduje się pomnik przyrody – buk o wielu pniach. Dalej, pod górę, kierujemy się leśnymi ścieżkami w stronę skrzyżowania „siedmiu dębów”. To dopiero jest łamigłówka! Bez GPS-u ani rusz. Od tego miejsca, w kierunku Torzymia, wiedzie nowa, szutrowa droga podobna do trasy Sądów – Rzepin. Made in EU! Po drodze warto zatrzymać się przy rezerwacie „Dzikowiska”.  Inne miejsca do wyklinania u wujka Googla. Walka z piachami, bezdroża i samozaparcie to charakterystyka tej traski. Polecam zaawansowanym, samodzielnym turystom lubiącym odludzie i walkę z sobą.

Na Czerwonej Drodze


Rzepin - Garbicz - (piachy) - Torzym - Czerwona Droga (piachy) - Gądków - Rzepin

Nikt prawie nie wie, dokąd go zaprowadzi droga, póki nie stanie u celu. /J. R. R. Tolkien/