Niesłysz dookoła błotami Termin: 31.072017 Dystans: 58 km. WT: *****

Wyprawa dookoła Jeziora Niesłysz,

godna szczególnej prezentacji ze względu na pomonsunowy przejazd bagnami wzdłuż linii brzegowej Jeziora Niesłysz po jego wschodniej części na odcinku Tyczyno - Borów - Niesulice. W okresie następującym po dwutygodniowych intensywnych opadach deszczu (druga połowa lipca 2017 roku) trasa typu enduro dla wytrwałych. Bez szans na przejazd suchą stopą! Potężne kałuże i błota pokonywaliśmy na wskroś najczęściej prowadząc nasze trekkingi. Mini ścieżka prowadziła często po ułożonych na bagnach gałęzi drzew. Wieczorem, gdy zapadł już zmrok, ubabrani w błocie dotarliśmy do Budachowa. Niestety, na pociąg czekaliśmy ok. trzy godziny do 23:30!   Ale przeżyliśmy satysfakcjonującą przygodę testową przed wyjazdem na dalekie Kresy. Daliśmy radę! Spoko Złotousty Uśmiech

 

Niesłysz

Grodzisko zbójników Na niesulickich błotach


Puszcza Rzepińska piachami Termin: 25.06.2017 Dystans: 56 km. WT: ***

Bytnica -* Gryżyna -* Przełazy -* Niedźwiedź -*** Kosobudki -** Drzewce

Jazda rzepińskimi piachami, lasami, błotami. Czasem słońce, czasem deszcz, ...czasem błoto, czasem bruk, ale zawsze wszędobylski piach w jeździe terenowej.
Trasa dla cierpliwych i wytrwałych cykloholików podejmujących trud i walkę ze słabościami. Dla mega aktywnych.

W Gryżynie Reaktywacja PRL-u? Piec kaflowy we wnętrzu hotelu Ostrzenie lancucha - instruktaz Zawody pilarzy 2017 krotka sjesta Natural Camping

 

 

Pożegnanie lata 2015 Data:19/20.10.2015  Ilość osób: 6

Pliszka ***Dobrosułów***Gryżyna***Niesulice****Przełazy****Niedźwiedź****Drzewce*****Mierczany

zoom

<< Zoom (Najedź myszką na fragment kolażu...)

 

 

 


 



2) Oder Warthe Bogen czyli MRU Pd 24.10.2013

W zamyśle budowany jako zabezpieczenie Niemiec przed atakiem ze Wschodu czyli Polski. Popnoć Józef Piłsudski w porozumieniu z Francją szykował się do ataku prewencyjnego na Niemcy, wobec ich niewywiązywania się z ustaleń Traktatu Wersalskiego. Po wycofaniu się sojusznika plany te spełzły na niczym i nie powstrzymały Niemiec w zbrojeniach. Ważnym ich eleentem była budowa fortyfikacji stałych nazywana  Festungsfront Oder  Warthe Bogen (Frontem Ufortyfikowanym Łuku Odry i Warty) - FFOWB . Dziś bardziej znana jako  MRU - Międzyrzecki Rejon Umocniony.

Jej południowy odcinek od Nietkowic do Obołoku zwiedziliśmy pobieżnie, poruszając się wzdłuż niebieskiego szlaku turystycznego. Odcinek ten jest chyba najmniej znany i penetrowany przez amatorów przygód.

Pełno jest tutaj różnego rodzaju przeszkód wodnych od jezior po strumienie i rzeczki. To właśnie na Odcinku Południowym możemy podziwiać większość wybudowanych na OWB jazów. Budowle te konieczne były do spiętrzenia cieków wodnych tak aby stały się one dodatkową zaporą dla nieprzyjaciela (wtedy Polaków). Nigdy jednak Odcinek Południowy nie doczekał się poważniejszej rozbudowy. Do czasu wstrzymania budowy w 1938 roku zbudowano zaledwie kilka prawdziwych B werków. Gro schronów tego odcinka to słabe "Hindenburgi" i ich mutacje.

Podstawą tego odcinka umocnień są  obiekty hydrotechniczne poczynając od jazów, których jest aż 11 (ze sztandarowym obiektem 602 w Ołoboku nakrytym schronem o odporności A1) poprzez system taktycznych kanałów fortecznych łączących poszczególne zbiorniki wodne do przesuwnych mostów fortecznych, których zbudowano tu aż 6.

Z Ołoboku blisko już do Świebodzina, gdzie można obejrzeć na błoniach Pomnik Chrystusa Króla o wysokości 36 m i wzorowanym na tym z Rio De Janeiro. Z kolei na Rynku warto spocząć na chwilę na pamiątkowej ławeczce z postacią Czesława Niemena. Piosenkarz ten przybył do Świebodzina na fali powojennych przesiedleń.

Prawdziwi podróżnicy to ci tylko, którzy wyruszają, aby wyruszyć. /Ch. Baudelaire/