D12 Route wzdłuż Odry

28 maja 2017 Dystans 107 km Uczestnicy: Asia, Paweł, Zbyszek

Mieszkowice - Gozdowice prom - D12 - Criwen - Kietz - Ujście Warty PN - Czarnów - Ośno

Prom kursuje latem o pełnych godzinach. Można zasięgnąć info w muzeum (tel. 914145210)

Dolina Odry

Start Punkt dowodzenia przeprawy II AP Łysogórki kuchnia regionalna Pierogi,pierogi Kto i na jakim sprzęcie! CA Kietz

 

Szczecin - Rzepin  D-route 12  1012 Uczestnicy: solo

Dystans: 193km     WT:*****  AVG 18km/h

Piękna trasa wijąca się wzdłuż Odry. Ciekawe i schludne miasteczka, parki biosfery, zabytki. Uwaga na oznakowanie - nie zawsze dobre - szczególnie przy wyjazdach z miast. Uwaga: trasę warto pokonywać z Południa na Północ ze względu na statystykę kierunku wiejących tam wiatrów!

I w drugą stronę:

Frankfurt

Lebus

cyt: „Biskupstwo Lubuskie nazwę swoją wzięło od miasta Lubusza nad Odrą w ziemi lechickiej, którą przyłączył do Polski Bolesław Chrobry w latach 1007–1012. Biskupstwo atoli założył tu dopiero (jak już wyżej wzmiankowaliśmy) Bolesław Krzywousty w roku 1124 dla części ziemi Lutyków zaodrzańskich, odzyskanej na Niemcach, chcąc przez włączenie tego biskupstwa do metropolii gnieźnieńskiej ubezwładnić skutki prawne darowizny tej ziemi przez cesarza niemieckiego arcybiskupstwu magdeburskiemu. Gdy później Polska w dobie podziałów między potomków Krzywoustego straciła siłę państwową, a Bolesław śląski, młodszy syn Henryka Brodatego, oddać musiał ziemię Lubuską margrabiom brandeburskim, Niemcy przenieśli stolicę biskupią z Lubusza do [...]stenwaldu, czy też Raceburga, biskupi zaś lubuscy ustąpili do Polski z zamiarem apostołowania na Rusi.”

"... istnienie Ziemi Lubuskiej nie należy wiązać z plemieniem Lubuszan, którego istnienie nie jest pewne, ale z biskupstwem w Lubuszu utworzonym przez Bolesława Krzywoustego w celu chrystianizacji Pomorzan i Słowian Połabskich. Biskupstwo lubuskie zostało w 1373 r. przeniesione do Fürstenwalde natomiast w 1555 r. rozpoczęła się reformacja na terenie biskupstwa. Zwycięstwo reformacji na terenie należącym już wtedy do Brandenburgii oznaczało koniec jakiejkolwiek odrębności Ziemi Lubuskiej, o ile taka w ogóle zdążyła się ukształtować. To niewielkie terytorium wokół Lubusza („ziemią” nazywano w Polsce od wieków obszar wchodzący w skład regionu, odpowiadający mniej więcej powiatom) należało do Piastów śląskich do 1249/1250, gdy książę Bolesław Rogatka, potrzebując środków na kampanię przeciwko bratu - księciu wrocławskiemu Henrykowi III Białemu, sprzedał ten strategiczny rejon Marchii Brandenburskiej i arcybiskupowi magdeburskiemu Wilbrandowi jako ich kondominium. Ziemia Lubuska stała się centralną częścią stworzonej przez Brandenburczyków Nowej Marchii."

Cytaty pochodzą z forum dolnośląskich regionalistów (http://www.ads.iq24.pl/default.asp?grupa=98193&temat=37668)

Schwedt

Najstarszy dokument, w którym Schwedt określane jest mianem miasta, pochodzi z 1265 roku. Usytuowanie przy jedynym przejściu rzecznym nad Odrze między Szczecinem a Oderberg. W kwietniu 1945 roku, kilka dni przed zakończeniem II Wojny Światowej, Schwedt zostało prawie całkowicie zniszczone. Ponad 80% wszystkich budynków mieszkalnych padło ofiarą ciężkich obstrzałów artyleryjskich. Podania mówią o masakrze miejscowej ludności, mordach i gwałtach, których dopuściła się Armia Czerwona.

Park Narodowy Unteres Odertal

leży w północno-wschodnim kraju związkowym Brandenburgia i jest ostoją dla wielu gatunków zwierząt. Oprócz rzadkich i chronionych gatunków ptaków jak bielik, bocian czarny czy wodniczka, można tu zobaczyć przede wszystkim rzadko spotykanego bobra budującego tamę. Uzupełnieniem żyjącego tu zwierzęcego świata jest ponad 40 gatunków ryb i 50 gatunków ssaków. Ze względu na jego szczególne znaczenie jako przystani spokoju i obszaru zimowania wielu gatunków ptaków, zwiedzanie parku narodowego jest atrakcją turystyczną przez okrągły rok. Szczególnym przeżyciem jest czas przylotu ponad 13 000 żurawi w położone w dolinie Odry siedliska. Oprócz wyjątkowych przeżyć wśród przyrody i możliwości obserwowania zwierząt park narodowy oferuje szereg innych ciekawych atrakcji jak np. średniowieczny zamek, zabytkowa suszarnia tytoniu niedaleko Friedrichsthal, pałac niedaleko Zützen, średniowieczne fortyfikacje i kościół św. Szczepana w Gartz oraz późnogotycki, wiejski kościółek w Criewen.

Gartz (pol. Gardziec Odrzański lub Grodzisk, także Hradyszcze).

Można zobaczyć ruiny dawnego mostu, fabrykę tytoniu - dzisiaj mieszkania i mała restauracyjka, zabytkową uliczkę  w pobliżu Bramy Szczecińskiej.

Późnowiosenne rozlewiska Odry na północ od Kietz (trasa rowerowa D12 2014)

Pejzaż z rowerami w tle

Turyści nie wiedzą, gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą, gdzie będą. /P. Theroux/